BBQ Oldalas


Visszatérő kedvenc az oldalas. Azoknak is hatalmas élményt ad, akik most ismerkednek a low & slow (hosszan alacsony hőfokon) sütéssel, nekem is elsők között volt, hogy kipróbáltam. Nagyon tetszik benne, hogy hiába technikás az elkészítése mégis egyszerű, fantasztikus az íze, állaga.

Hozzávalók, ahogy én készítettem:

  • Oldalas
  • Fűszerkeverék
  • BBQ szósz

 

Elkészítés:

Jó alaposam megtisztítottam az oldalast. Kicsit megformáztam, extra kemény zsírokat levágtam, próbáltam egyformára igazítani, majd végül lehártyáztam. Egy vajazókést finoman beszúrtam a csont és a hártya közé és óvatosan felfeszítettem, majd a csúszós hártyát egy papírtörlővel megragadtam és lehúztam a hártyát, közben ellen tartva a másik kezemmel.

Jó alaposan befűszereztem mindegyik oldalát a husinak.

Amíg az oldalas a száraz pác társaságát élvezte begyújtottam kb. 2/3 begyújtó kéményi brikettet.

57 cm gömbgrillt használtam, indirekt zónát kialakítva. Kb. 1/3- kéménnyi brikettet begyújtatlanul a grill egyik oldalához tettem. Amikor a többi szépen izzott ráöntöttem a nem izzó brikettekre.

Mellé tettem egy alu tálat, ami felfogja majd az oldalasból kicsepegő zsírt. A brikett feletti részre tettem a vizes tálat, hideg vízzel. Ezzel az összeállítással stabilizáltam a rácshőt 120-125 °C-on.

/Gyors áttekintés.  Tűztér egyik oldala, brikettek másik alutálca. Rácson a brikett felett vizes edény, alutálca felett hús./

Amikor a rácshő megfelelő volt, rátettem az oldalast és a füstölőfát. Cseresznyefára és akácra esett a választás.

Így sültek a husik 2 órán keresztül a stabil 120-125 °C-ban. Utána egyesével becsomagoltam sütő papírba és alufóliába. Mentek vissza a tűzre az indirekt zónába újabb 2 órára.

Ilyenkor szokták a vendégek megkérdezni, hogy „Akkor kész?” Természetesen a válasz nemleges, gyorsan egy kör ital töltés a kedélyek csillapítására.

2 óra eltelte után kicsomagoltam a húsokat, és ment vissza az indirekt zónába még 1 órára. Ilyenkor kapta meg a BBQ szószos kenést 2x (én pici ketchuppal szoktam lazítani a BBQ szószt.)

Miután letelt az idő, érdemes kb. 30 percet pihentetni, én erre a hűtőládát szoktam használni, de ha indokolt az azonnali fogyasztás az is rendben van. (Pláne ha a vendégek már nagyon éhesek)

Én az oldalast a 2-2-1 technikával szoktam csinálni. Ez a fent leírt metódus.

Fontos, hogy a hőmérsékletre figyeljünk!

 

Füstölés hatására látható lesz a füst gyűrű (smoke ring) a húson. A szélénél egy pirosas kört lehet látni. Itt érvényesülnek a füst aromák a legintenzívebben.

Észrevétel, javaslat:

  1. Érdemes beszerezni egy maghőmérőt. Tökéletesen megfelel az IKEA maghőmérője 2000 Ft-ért. Így a grill tetejének nyitogatása nélkül is jól monitorozható a rácshő
  2. Ennél a husinál fontos a hőmérséklet
  3. A sütőpapír helyet jobb, sőt talán a legjobb, ha a hús csomagolásához hentespapírt használunk. A különbség az lesz, hogy a sütőpapírba csomagolva a hús zsírja is a papíron belül marad, ami megpuhítja a gondosan elkészített fűszer(bark) kérget. A hentespapír viszont azonkívül, hogy lezár, a zsírt átengedi így nem ázik el a bark.

 

Próbáljátok ki, megéri!

Alap ötlet: Facebook – Weber Kettle Fans csoportból

Hús: Grznár Családi Húsboltból

Hentespapír: BBQ Expedition


Megjegyzések